A Te egészséged,

A Te időd

Minden hézköznap 7:00-21:00 között fogadjuk pácienseinket, előre egyeztetett időpontban.

Karasi Bence, manuálterápia

Manuálterápia

Mi az a manuálterápia?

Tudományos meghatározás szerint az Ortopédiai Manuálterápia (OMPT) definíciója:

„Az Ortopédiai Manuálterápia a fizioterápiának/fizikoterápiának a neuro-musculo-sceletalis zavarokkal foglalkozó speciális területe, mely a klinikai okfejtésen alapszik, probléma specifikus manuális technikákat és terápiás gyakorlatokat alkalmaz.

Az Ortopédiai Manuálterápia az elérhető tudományos ismereteken és klinikai evidenciákon alapszik, figyelembe véve a betegek biopszichoszociális jellemzőit.”

A gyógytornász-fizioterapeuta szakma meghatározása a WHO szerint:

„A gyógytornászok rehabilitációs tervet értékelnek, létrehoznak és alkalmaznak, melynek célja, az emberi motoros funkciók helyreállítása, javítása. Maximalizálják a mozgásképességet, enyhítik a fájdalomszindrómákat, kezelik, vagy megelőzik a sérülések, betegségek kialakulását. … Kidolgozhatnak és végrehajthatnak prevenciós programokat a fizikai rendellenességek és betegségek szűrésére és kezelésére.”

A manuálterápiás szakember, a mozgásszervi megbetegedések megelőzésével és kezelésével foglakozik. A betegvizsgálat során használt specifikus vizsgálati módszerek segítségével meghatározza a diszfunkció mértékét, amelyet célzottan manuálterápiás és egyéb fizioterápiás, vagy fizikoterápiás eljárásokkal kezel.

Milyen tünetek esetén ajánlott a manuálterápia?

  • nyak-, derékfájdalom
  • ízületi fájdalmak
  • befagyott váll 
  • gerincsérv
  • ízületi blokkok
  • ízületi merevség
  • stb.

Mi történik egy manuálterápiás kezelésen?

A terapeuta a páciens anamnézis felvétele során, a kérdéseire kapott válaszok segítségével és elméleti tudása alapján, felállít egy előzetes mozgásszervi klinikai képet, hipotézist, mely magában foglalja az egyes szövetek, struktúrák diszfunkcióját.

A páciens kikérdezése után következik a fizikális vizsgálat. Az anamnézis felvétele során kialakított hipotézis alapján, célzottan elkezdjük vizsgálni az érintett területet. Megvizsgáljuk az ízületek mozgásának minőségét és mennyiségét, a mozgáshoz társuló fájdalmak tulajdonságait. Neurodinamikai tesztekkel és, ha szükséges, neurológiai vizsgálatokkal a hipotézisünket igazoljuk, így válik a hipotézis, mozgásszervi diagnózissá.

Miután megtaláltuk a problémás struktúrát, kiválasztjuk a leghatékonyabb kezelési módszert, majd a kezelés után visszateszteljük, az addig fájdalmas, merev mozgást.

 

A weboldalon található információk kizárólag tájékoztató jellegűek, és nem helyettesítik az orvosi vagy gyógytornászi konzultációt, diagnózist vagy kezelést. Kérjük, hogy bármilyen egészségügyi panasz, sérülés vagy betegség esetén forduljon kezelőorvosához, gyógytornászához, vagy más szakképzett egészségügyi szakemberhez! Az itt közölt tartalmak nem tekinthetők orvosi tanácsnak, és nem alkalmasak önálló diagnózis felállítására vagy kezelés megkezdésére.

Az oldalon található bejegyzések, cikkek, képek és egyéb tartalmak szerzői jogvédelem alatt állnak. Ezeket kizárólag a tulajdonos előzetes, írásos engedélyével lehet felhasználni, sokszorosítani, terjeszteni vagy bármilyen formában átdolgozni. Ennek megsértése jogi eljárást vonhat maga után.

A weboldal üzemeltetője minden tőle telhetőt megtesz a pontos és aktuális információk közléséért, azonban nem vállal felelősséget a tartalmak pontatlanságából, félreértelmezéséből vagy hiányosságaiból eredő károkért.

Kérjük, hogy az oldal használata előtt olvassa el figyelmesen ezt a nyilatkozatot, és ha bármilyen kérdése van, lépjen kapcsolatba velünk.

Köszönjük, hogy betartja az itt megfogalmazott irányelveket!