A Te egészséged,

A Te időd

Minden hézköznap 7:00-21:00 között fogadjuk pácienseinket, előre egyeztetett időpontban.

csontváz

A csontok

Az emberi test mintegy 206 különálló, de egymáshoz különböző módon és mértékben rögzített csontot tartalmaz. A csontok jellemző alakúak, elhelyezkedésűek és működésűek, tehát mind anatómiai, mind működési értelemben egységet képvisel, és mint ilyen a szerv (organon) kategóriához tartozik.

Alak szerint 4 csoportba oszthatjuk őket:

  1. Hosszú csontok: megtalálhatóak a végtagokban: pl.: combcsont, felkarcsont. Elsődlegesen erőkarként működnek.
  2. Lapos csontok: de tartoznak például a lapockák, szegcsont, medencecsont. A test létfontosságú szerveinek védelmét biztosítják.
  3. Köbös csontok: kockára emlékeztető formájúak, megtalálhatóak pl.: tenyérben és lábfejben
  4. Pneumatikus (légtartalmú) csontok: koponyában, főleg arckoponyában fordulnak elő.
csontok

Csontok felépítése:

  1. Csonthártya: kívülről borítja a csontokat. Ebben találhatók a csontszövetet tápláló erek, idegek.
  2. Tömör csontállomány
  3. Szivacsos csontállomány: a lapos csontok teljes belső terét kitölti, a csöves csontokban csak a csontvégeken van. Üregeit a vörös csontvelő tölti ki.
  4. Velőüreg: Csak a csöves csontokban található meg. A csöves csontok középső részén található üreget velőüregnek hívják, melyet zsírszövetben gazdag sárga csontvelő tölt ki. 
A csontok összetétele:

Szervetlen állomány: A csont nagyobb hányadát (65%) szervetlen állomány adja. Ez biztosítja a csontok keménységét (főleg Ca-sók, pl. kalcium-foszfát).

Szerves állomány: Kisebb részben, 35%-ban. Ez biztosítja a rugalmasságot (fehérjék)

A csont folyamatosan átalakul, megújul. A szervetlen és szerves anyagokat, valamint csontsejteket ún. csontépítő sejtek (oszteoblasztok) képzik. A régebbi részek leépítését pedig csontfaló sejtek (oszteoklasztok) végzik.

A csontok összetétele az életkorral változik. A gyermekek csontjaiban magas a szerves állomány aránya, ezért csontjaik rugalmasabbak; később egyre nő a szervetlen anyagok (ásványi sók) aránya. A csontsűrűség kb. 30 éves korunkig nő, majd lassan csökkenni kezd. Az idősebb korúak betegsége a csontritkulás.

A csonttörés = Fractura

Törésnek nevezzük a csontszövet folytonosságának megszakadását, amikor a szilárd szövetben törési rés keletkezik. Ez történhet direkt erőbehatásra vagy spontán, valamely társbetegség, például daganatos elváltozás, csontritkulás vagy épp vitaminhiányos állapot következményeképpen.

A csonttöréseknek két alaptípusát, a nyílt és a zárt törést különböztetjük meg.

  1. Traumás törés: egyszeri, hirtelen ható, a csont rugalmasságát kimerítő erőbehatásra jön létre.
  2. Patológiás törés: nincs szükség különösebb erőbehatásra: a csont valamely társbetegség miatt meggyengül, és a törés ezen a kóros csontszerkezeten gyakran akár „spontán” következik be.
  3. A fáradásos törés: nem külső behatás okozza a törést, hanem a csontot érő nagyfokú terhelés. Ez a terhelés általában ismétlődő, hosszabb időszakon át tartó, de előfordulhat fáradásos csonttörés egyszeri, extrém terhelés következtében is.
  4. A zöldgally-törés típusos sérülés a gyermekek hosszú csöves csontján.

A weboldalon található információk kizárólag tájékoztató jellegűek, és nem helyettesítik az orvosi vagy gyógytornászi konzultációt, diagnózist vagy kezelést. Kérjük, hogy bármilyen egészségügyi panasz, sérülés vagy betegség esetén forduljon kezelőorvosához, gyógytornászához, vagy más szakképzett egészségügyi szakemberhez! Az itt közölt tartalmak nem tekinthetők orvosi tanácsnak, és nem alkalmasak önálló diagnózis felállítására vagy kezelés megkezdésére.

Az oldalon található bejegyzések, cikkek, képek és egyéb tartalmak szerzői jogvédelem alatt állnak. Ezeket kizárólag a tulajdonos előzetes, írásos engedélyével lehet felhasználni, sokszorosítani, terjeszteni vagy bármilyen formában átdolgozni. Ennek megsértése jogi eljárást vonhat maga után.

A weboldal üzemeltetője minden tőle telhetőt megtesz a pontos és aktuális információk közléséért, azonban nem vállal felelősséget a tartalmak pontatlanságából, félreértelmezéséből vagy hiányosságaiból eredő károkért.

Kérjük, hogy az oldal használata előtt olvassa el figyelmesen ezt a nyilatkozatot, és ha bármilyen kérdése van, lépjen kapcsolatba velünk.

Köszönjük, hogy betartja az itt megfogalmazott irányelveket!