A Te egészséged,

A Te időd

Minden hézköznap 7:00-21:00 között fogadjuk pácienseinket, előre egyeztetett időpontban.

text neck

Text Neck/SMS nyak

A Text Neck, magyarul az sms nyak a modern kor jelensége. Elsőként Dean L. Fishman fogalmazta meg a kifejezést. Tulajdonképpen az okostelefonok kedvezőtlen testhelyzetben történő használata miatt kialakult nyaki fájdalmat fejezzük ki vele. Ezt a kedvezőtlen helyzetet a szakirodalmak Turtle Neck, azaz teknős nyak testtartásnak is nevezik.  Az okos eszközök felhasználóinak száma folyamatosan növekedett az elmúlt évtizedben, és ezzel arányosan nőtt az sms nyak jelenség előfordulása is. Al Abdulwahab és munkatársai erős összefüggést találtak az okostelefon függőség és a nyaki problémák között 2017-es kutatásukban.
A Text Neck modern jelenség, hiszen a kifejezést először az online kaszinójátékosok körében is ismert Dean L. Fishman alkotta meg. A Text Neck valójában az okostelefon kényelmetlen helyzetben való használata okozta nyaki fájdalomról szól, amit valószínűleg az online kaszinó https://blogakaszinorol.weebly.com/legjobb-magyar-casino.html játékosai tapasztaltak. Az irodalomban az online kaszinó játékosai „teknős nyak” néven is felismerhetik ezt a kedvezőtlen pozíciót.

A fiatalok nagyobb hajlandóságot mutatnak a mobiltelefon használatra. Ők főként az interneten történő videók megtekintésére, közösségi médiára, játékokra és egyéb napi tevékenységre használják azt, míg a felnőttek sokkal inkább a munkájuk végzéséhez használják az okoskészülékeiket. (Sah és Sheth 2018.) A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy az Egyesült államokban a tizenévesek (14-18 éves korosztály) körülbelül 87%-a, az Egyesült királyságban pedig a tinédzserek (12-15 éves korosztály) 79%-a rendelkezik okostelefonnal és rendszeresen használják is a készüléket. Skierkowski és Wood 2012-es felmérése szerint Svédországban a 15 és 24 év közötti korosztály 82%-a rendelkezik okoseszközzel, és rendszeresen használják sms küldésére. A 18-34 éves felnőttek körében 92%-a rendelkezik az USA-ban okostelefonnal.

A mobiltelefon használata közben a nyak előre billentése közvetlen hatással van a gerincoszlopra.
A fej 15 fokos előre döntésekor körülbelül 12 kg-nak megfelelő nyomás nehezedik a nyaki gerincszakaszra. A terhelés 30 foknál 18kg, 45 foknál 22kg, míg 60 foknál pedig más 27 kg nyomásnak felel meg.

sms nyak1
Leggyakoribb tünetei
  • Merev nyak: Nyak mozgásának nehézsége, főként hosszas nyugalom után próbált mozgás nehézkes, fájdalmas
  • Fájdalom: előfordulhat egy pontban jelentkező, vagy kiterjedt fájdalom általában a nyak alsóbb szakaszán. Jellemzően tompa, de előfordulhat éles, szúró fájdalom is
  • Sugárzó fájdalom: gyakran karokba, vállba sugárzó fájdalom
  • Izomgyengeség: trapesius, rhomboideus izmok és a váll kirotátorainak gyengesége jelentkezhet
  • Fejfájás: suboccipitális izmok, azaz a tarkó alatti izmok feszülése generálhat fejfájást.
Ezen gyakori tünetek mellett előfordulhat
  • Fokozott háti kyphosis
  • Ízületi gyulladás
  • Csigolya degeneráció
  • Porckorong kompresszió
  • Izomgyengülés
  • A tüdő kapacitásának csökkenése
Kezelési lehetőségei

Ha Text Neck-ről van szó, a kulcs a megelőzés. Az okostelefonok és más egyéb kézi eszközök használata közben szem előtt kell tartani a következőket

  • Kerüljük a túlzott használatot, és tartsunk gyakori szüneteket
  • Kerüljük a hosszan tartó statikus testtartást
  • A készüléket igyekezzünk úgy tartani, hogy csökkentsük fej és nyak előrebillentett helyzetét. Inkább a készüléket emeljük a szemünk magasságába.
  • Kerüljük a nehezebb készülékek hosszasan egy kézben tartását.
text neck

Amennyiben már kialakult nálunk ez a tünetegyüttes ízületi lágyrészmobilizációval, triggerpont terápiával és egyéb manuális technikákkal csökkenthetjük a fájdalmat. Otthon is végezhető tornagyakorlatokkal pedig fenntarthatjuk a fájdalmatlan állapotot.

A weboldalon található információk kizárólag tájékoztató jellegűek, és nem helyettesítik az orvosi vagy gyógytornászi konzultációt, diagnózist vagy kezelést. Kérjük, hogy bármilyen egészségügyi panasz, sérülés vagy betegség esetén forduljon kezelőorvosához, gyógytornászához, vagy más szakképzett egészségügyi szakemberhez! Az itt közölt tartalmak nem tekinthetők orvosi tanácsnak, és nem alkalmasak önálló diagnózis felállítására vagy kezelés megkezdésére.

Az oldalon található bejegyzések, cikkek, képek és egyéb tartalmak szerzői jogvédelem alatt állnak. Ezeket kizárólag a tulajdonos előzetes, írásos engedélyével lehet felhasználni, sokszorosítani, terjeszteni vagy bármilyen formában átdolgozni. Ennek megsértése jogi eljárást vonhat maga után.

A weboldal üzemeltetője minden tőle telhetőt megtesz a pontos és aktuális információk közléséért, azonban nem vállal felelősséget a tartalmak pontatlanságából, félreértelmezéséből vagy hiányosságaiból eredő károkért.

Kérjük, hogy az oldal használata előtt olvassa el figyelmesen ezt a nyilatkozatot, és ha bármilyen kérdése van, lépjen kapcsolatba velünk.

Köszönjük, hogy betartja az itt megfogalmazott irányelveket!